شناسنامه حضرت

نام: قاسم مثنی
کنیه: ابو عبیده
لقب : ابا جعفر
القاب دیگر: باب المراد ـــ شهید آل طاها

نسب های حضرت:عموی بزرگوار امام زمان ـــ اخی الامام حسن عسکری
نام پدر: امام علی النقی علیه السلام
همسر: دختر ابو اسحاق بن ابوزراره بن ابو جعفر
محل ولادت: مدینه طیبه

قصد سفر: دیدار جد بزگوارش حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام

مسیر حرکت به سوی حرم رضوی:شهر مقدس قم،بیـدگـل،عبور از کویر و طبس و مرو
علت شهادت:ضربت شمشیر، تیر و سنگ
محل دفن:شهرستان آران و بـیـدگـل
نام قاتل: گرگان لعنة الله علیهما.

«پس از آنكه زمام امامت و خلافت امام محمّدتقى  عليه‏السلام، به نور ديده و فرزند برگزيده‏ ى آن مقتداى اَنام،  جناب امام على‏ النقى  عليه‏السلام منتقل گشت و آن حضرت بر مسند امامت متمكن گشت خالق عالم، آن حضرت را فرزندى بسيار وجيه كرامت فرمود. آن بزرگوار، اسم آن حضرت را قاسم مثنّى، مسمّى فرمودند وكنيه‏ ى او را ابوعبيده و لقب آن حضرت را اباجعفر قرار دادند. آن طفل را بسيارملاقات مى ‏فرمودند و مشتاق ديدار لقاى آن حضرت مى‏شدند، تا اينكه آن حضرت به حدّ تكليف رسيد. آن بزرگوار، دختر ابواسحاق‏ بن ابو زراره‏ بن ابوجعفر را براى آن حضرت خواستگارى فرمودند.»

1. در عبارت فوق، به صراحت ذكر مى‏ كند كه قاسم، فرزند امام مى‏ باشد و امام او را قاسم مثنى ناميده است؛ به‏ هرحال از اين متن استفاده مى‏ گردد كه اين امامزاده بزرگوار از تبار علويان و از نسل پاك امام هادى  عليه‏السلام مى‏ باشد.

2. علاوه بر بيان مشخصات ظاهرى امامزاده، تصريح مى ‏كند به اينكه امامزاده با دختر فردى به نام ابواسحاق ازدواج مى ‏كند و همانگونه كه از ظاهر عبارت استفاده مى‏ شود، امامزاده در سنين اوايل بلوغ مبادرت به ازدواج مى‏ كند كه اين مطلب، حاكى از اهميت دادن به سنّت حسنه‏ ى ازدواج مى‏ باشد.